Головна » Статті » Охорона праці

Мета проведення атестації робочих місць за умовами праці


Мета проведення атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах різних форм власності

      Згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою  Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на всіх робочих місцях, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенціальними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також їхніх нащадків, як тепер, так і в майбутньому.

         Основна мета атестації – регулювання відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками в галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці та пільги і компенсації за роботу із шкідливими умовами праці.

         Згідно з методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими міністром праці України 01.09.92р. (Постанова № 41) і Головним державним санітарним лікарем України, перелік робочих місць, що підлягають атестації, складає атестаційна комісія підприємства, організації.

         Результати атестації використовуються під час призначення пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств і організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін і доповнень до відповідних Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсії за віком на пільгових умовах, на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими умовами праці, та Переліку, за яким установлюється скорочена тривалість робочого тижня, а також для розроблення заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працівників.

         Правовою підставою для проведення атестації робочих місць за умовами праці є Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. № 36; Список виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97р. № 1290 (в редакції постанови від 13.05.2003р. № 679), та Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. № 163.

         Відповідно до ст.7 Закону України «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, крім права на пенсію за віком на пільгових умовах, додаткову відпустку, скорочену тривалість робочого тижня, безкоштовно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, оплату праці в підвищеному розмірі.

         Віднесення робіт до категорії зі шкідливими та важкими умовами праці можливе тільки на підставі результатів атестації відповідних робочих місць за умовами праці.

Категорія: Охорона праці | Додав: tripe (15.01.2011)
Переглядів: 6321 | Рейтинг: 4.7/53
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]