Головна » Статті » Безпeка життєдіяльності

УКУСИ ОТРУЙНИХ ТВАРИН та комах!

УКУСИ ОТРУЙНИХ ТВАРИН та комах!


Серед тваринних організмів отруйні форми зустрічаються частіше, ніж у рослинних організмів. Отрути, що виробляються тими чи іншими організмами, використовуються для нападу або для захисту. Велику небезпеку для людини становлять отруйні змії, павуки.
Місце укусу болить, з’являються пухирці, наповнені рідиною, набряк, можливий крововилив; з’являється запаморочення, слабкість, нудота, задуха, підвищується серцевий ритм, падає артеріальний тиск, зростає нервово-м’язовий розлад, настає зупинка дихання.


Як надати невідкладну медичну допомогу при укусах

При укусі змії слід зберігати спокій, адже хвилювання стиулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути. Дихання повинне бути глибоким і повільним.
Головним засобом лікування є введення сиро­ватки. Однак це можливо тільки після доставки потерпілого в медичний заклад.
То ж необхідно негайно викликати швидку допомогу. А до її прибуття – продезінфікувати рану, прикрити серветкою. Якщо укус прийшовся на кінцівку, її краще зафіксувати шиною та підняти трохи вгору. Щоб зменшити біль, можна прикласти лід або щось холодне.
Потерпілим з сильними болями, хворим серцем чи алергійними реакціями необхідно вжити знеболюючий, заспокійливий чи протиалергійний засіб.
Людині, яку вкусила змія у жодному разі не можна вживати спиртне. ПАМ’ЯТАЙТЕ – АЛКОГОЛЬ НЕ Є ПРОТИОТРУЙНИМ ЗАСОБОМ! Він, навпаки, уповільнює виведення отрути з організму та посилює її дію. А от вживання великої кількості рідини (можна гарячого чаю) сприяє швидшому виведенню отрути через нирки.
Слід також знати, що припікання місця зміїного укусу сірником або розпеченим предметом, розрізування рани та відсмоктування отрути – неефективне, оскільки зуби у змії довгі й отрута глибоко проникає у тканину. Тому ці зусилля не дадуть бажаних результатів. А накладання джгута хоч і є однією з найдавніших практик, проте деякі спеціалісти стверджують, що вона має зворотній ефект. Адже накладання джгута може викликати локальний некроз тканин і навіть гангрену.

Кліщі є носіями збудників кліщового енцефаліту – важкого захворювання, що уражає центральну нервову систему. Найбільша активність кліщів припадає на весняно-літній період. Для попередження цього захворювання під час лісових прогулянок, збору грибів, ягід необхідно дотримуватись найпростіших запобіжних правил:

  • одяг повинен надійно закривати тіло;

  • штани – заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав’язані черевики;

  • куртку наглухо застібають і заправляють у штани, обшлаги повинні щільно облягати кисті рук, комір і манжети можна змастити камфорною олією;

  • вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом;

  • можна застосувати засоби відлякування комах: крем «Тайга», лосьйон «Ангара», аерозоль «ДЕТА»;

  • після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри. Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природних утворень на шкірі.


Надання першої допомоги:

  • кліщів, які присмокталися треба видалити, для чого шкіру навколо кліща змащують ефіром, бензином. Після цього паразит виходить самостійно;

  • ранку потрібно змазати розчином йоду, вилучених кліщів спалити;

  • якщо при видаленні кліща його голівка чи якась частинка відірвалася і залишилася в товщі тіла, потрібно звернутися до медичної установи для видалення, введення гамаглобуліну і подальшого спостереження протягом трьох тижнів.




Л.В. Кучарська

методист Навчально-методичного центру

ЦЗ та БЖД Київської області

Категорія: Безпeка життєдіяльності | Додав: tripe (28.05.2013)
Переглядів: 1717 | Рейтинг: 5.0/11
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]